Ako vybrať správny tepovač ?

Podľa čoho vybrať tepovač 

Profesionálne tepovacie stroje rozlišujeme podľa prevedenia a použitia na stroje extrakčné, s kefou a penové.

Ako vybrať správny tepovač ? – Podľa čoho vybrať

Pri výbere je potrebné si uvedomiť na aký účel ho kupujeme , preto je dobré si dopredu premyslieť nasledujúce otázky :

Ako veľkú plochu kobercov budem čistiť ?
Ako často ho budem používať ?
Budem sa strojom čistiť iba koberce alebo aj čalúnenie či interiér v aute ?
Akým spôsobom budem prevážať stroj a bude sa ľahko prenášať ?
Akú má váhu , rozmery ? Je kam ho umiestniť ?

 

Po týchto otázok je potrebné si všímať aj aké má parametre tepovač

 

1. Sací výkon

Dôležitým faktorom pri výbere extraktora je sací výkon motora tepovača . Nenechajte sa zmiasť údajom o príkone motora , pretože sací výkon je závislý nielen na ňom , ale ja na odpore prekážok, cez ktoré musí vzduch prechadzať napr. filtre a pod…

Vysoký sací výkon je dôležitý pre dokonalé odsatie čo najvyššieho množstvo čistiaceho roztoku alebo vody z koberca alebo čalúnenia. Jedine tak totiž dôjde k rýchlemu preschnutiu koberca a minimalizuje sa riziko tak vzniku plesní.

Sacl výkon býva obvykle 1/5 až 1/3 udávaného príkonu. Bohužiaľ výrobcovia tento výkon často neuvádzajú, alebo uvádzajú sacl výkon meraný v rôznych miestach, takže porovnanie je ťažké. Odporúčam teda pred kúpou ak je to možné stroj osobne vyskúšať.

Ako vybrať správny tepovač ?
Ako vybrať správny tepovač ?

2. Výkon čerpadla

Vysoký výkon čerpadla oceníme najmä pri čistení väčších plôch znečistených kobercov, kedy potrebujeme vlákna koberca dôkladne prepláchnuť.

To nám práve zaistí výkonné čerpadlo, vďaka ktorému dosiahneme nielen vyššieho prietoku čistiaceho roztoku tryskami kobercové hubice, ale i vysokého tlaku, vďaka ktorému roztok prenikne aj do hĺbky koberca.

Výkon čerpadla teda môžeme merať prietokom vody v litroch za minútu a tlakom čerpadla v baroch.

Ak extraktor používama iba len na čistenie čalúnenia alebo interiérov áut,a používame teda ručnú hubicu s jednou tryskou nie je potrebné mať až tak výkonné čerpadlo ako v pripade čistenia kobercov hubicou napríklad s tromi tryskami.

3. Veľkosť nádrží

Extractor má vždy dve nádrže, jednu na čistiaci roztok alebo čistú vodu a druhú na spätné vysatý čistiaci roztok s nečistotami.

O veľkosti nádrží platí, že čím väčšie plochý čistíme, tým je výhodnejšia väčšia nádrž pretože nemusíme tak často prerušovať prácu kvôli vyprázdňovaniu a napĺneniu nádrží. Ak stroj na používame na čistenie čalúnenia alebo na menšie plochy kobercov, vystačíme aj s menším objemom nádrže.

Samozrejme ako dlho nám vydrží naplnený objem nádrže závisí aj na vykone čerpadla prietoku vody v litroch za minútu.

Z vlastnej skúsenosti viem, že cca 10 litrov čistiaceho roztoku vystačí na približne 10 m2 čistenej plochý koberca. Samozrejme veľa záleží na znečisteni koberca , na výkone čerpadlá, počtu trysiek. Sedaciu súpravu o veľkosti 3 + 1 je možné vyčistiť s cca 20 litrami čistiaceho prostriedku.

Veľkosť nádrží je rozhodujúca s manipuláciou so strojom a jeho prenášaní.

4. Manipulácia so strojom

Veľkosť stroja je obmedzujúcim faktorom pri maniplulácii s extraktorom pri čistení , kedy veľký stroj nie je príliš vhodný do stiesnených priestorov panelákových bytov, do uličiek v divadlách a kinách či pri čistení sedadiel alebo interiéroch v autobusoch.

Veľkosť stroja musíme voliť aj podľa možnosti prevážanie autom, aj keď veľa extraktorov sa dajú rozobrať na menšie časti, takže sa zmestia aj do kufra osobného auta.

5. Príslušenstvo

Ďalším dôležitým prvkom je prevedenie stroja ako aj príslušenstva. Pamätajte, že prístroje, ktoré sa predávajú v baumarketoch niesú profesionálne, napriek tomu, že sa tak cenovo tvária. Veľmi podstatná je veľkosť nádoby na saponát, ako aj veľkosť nádoby na špinavú vodu a ochrana sacieho motora pred nechceným presatím kvapalinou. Tu platí, že čím väčšia nádoba, tým väčšiu plochu zvládnete vytepovať. Rovnako dôležitá je aj mobilita, hlavne pri manipulácii po schodoch a stiesnených priestoroch.

Doležitým faktorom pri výbere extraktora aj možnosť objednania príslušenstva .

K hlavnému príslušenstvo extraktorov patria:

kobercové hubice
ručné hubice na čalúnenie
hubice na tvrdé povrchy podláh
kobercové hubice s rotačnou kefou
ohrievače čistiaceho roztoku
dávkovače čistiaceho prostriedku
postrekovače čistiaceho prostriedku

6. Servis a náhradné diely

Kvalitný a dostupný servis oceníme nielen v pripade vzniku poruchy, ale tiež pri servise stroja v pravidelných intervaloch, kedy by malo dôjsť k prehliadke sacieho motora a čerpadla pripadne k výmene uhlíkov motora a pod.

Prečítajte si aj články – Vyberáme tepovač 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Anti-Spam Quiz:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.