Obsah
Ak hľadáte tepovač do auta , ktorý je špeciálne zameraný len na tepovanie auta , tak vás musíme sklamať , pretože takýto stroj neexistuje. Tepovač do auta sa nelíši od tepovačov do domácnosti.
Aké vlastnosti musí mať tepovač do auta
Ak plánujete kúpiť tepovač do auta , vyberajte ten, ktorý všetky tieto požiadavky dokáže splniť. Dôležité je teda myslieť aj na vybavenie, ktoré k danému typu povrchu potrebujete.
Musí mať čerpadlo na rozprašovanie vody s čistiacim prostriedkom a musí byť určený na vysávanie vody.
V balení nesmie chýbať malá hubica na čalúnenie – štandardne sa dokupuje.
Musí mať samozrejme dostatočný sací výkon , aby dôkladne vysal vodu zo sedačky. Problém je v tom , že len málokedy tento údaj je napísaný v popise .
Mal by mať aj dostatočne veľkú nádržku na vodu. Ak by mal veľmi malú nádržku , tak by ste museli veľmi často vodu vymieňať a doplňať.
Naša rada. Ak už sa dostanete na Heuréku a budete si pozerať konkrétne tepovače , hľadajte také , kde je v prislušenstve hlavne hubica na čalúnenie. Stačí sa len prekliknúť do eshopu resp. do eshopov a tam zistíte všetky informácie.

Naše tipy
Vybrali sme pre vás zopár strojov , ktoré by boli vhodné na tepovanie auta.
Hobby trieda
…… len veľká hubica na koberce, možnosť dokúpenie malej hubice na čalúnenie
…. malá hubica na čalúnenie v balení.
….. len veľká hubica na koberce, možnosť dokúpenie malej hubice na čalúnenie
Všetky tepovače od Karcheru sa dajú v hobby triede sa dajú použiť aj ako vysávače
Profi trieda
…. príslušenstvo + malá hubica na čalúnenie
… malá aj veľká hubica
Všetky typy tepovačov-extraktorov Puzzi dokážu vyčistiť autosedačky. Napr. najmenší model Puzzi 8/1 je svojou konštrukciou stavaná na čistenie čalúnenia, sedačiek v bytoch, kanceláriách alebo v autách. Má kompaktné rozmery a je vybavená len úzkou tepovacou hubicou práve na menšie plochy.
Všímajte si tieto veci pri výbere
Veľkosť nádrže
Samotný tepovač má vždy minimálne dve nádrže. Jedna nádrž je určená pre saponát, respektíve čistiaci roztok a druhá je pre nasatú vodu s nečistotami. Pochopiteľne, čím sú nádržky väčšie, tým viac plochy vyčistíte a nemusíte tak nič dopĺňať ani vyprázdňovať.
Príslušenstvo tepovača
Ak už si človek platí za profesionálny tepovač, určite očakáva, že stroj bude mať aj adekvátne príslušenstvo. Minimálne to základné. Rozlišujte však kategóriu hobby tepovačov, ktoré zakúpite v akcii aj v nešpecializovaných predajniach a kategóriu skutočných profi tepovačov. Môže ísť napríklad o príslušenstvo v podobe nádob na saponát, čistú vodu, nástavce na tepovanie nábytku, autosedačiek či kobercov. Rovnako tak extraktor môže obsahovať náhradné diely v podobe trysiek alebo tesnení.
Pri čistení sedačiek postačí stroj s menšou nádobou na vodu, s čerpadlom ktoré dosahuje prietok vody aspoň 1 l/min a tlak 4 bar.
Pokiaľ potrebujete, aby bol tepovaný materiál čo najskôr suchý, napríklad pri tepovaní vozidiel, sú najvhodnejšie stroje čistiace penou, takzvané penové tepovače. Tepovaný materiál je zväčša suchý do 15tich minút. Nejedná sa o hĺbkové, ale o povrchové čistenie. Penu stroje dosahujú za pomoci kompresora, ktorý je buď ako súčasť stroja, alebo sa dá použiť aj externý.
Tepovanie auta
Dlhodobé používanie auta si vyberá daň aj v podobe znečisteného čalúnenia sedačiek, dvier, stropu a podlahy. Mnohý zo zákazníkov si ani nevedia predstaviť aký nádherný a sviežo čistý interiér môže byť ak ho zveria na 1 deň odborníkom.
Sú dva základné spôsoby tepovania:
Tepovanie – ručne
Tepovanie s extraktorom – tepovačom
PREDPRÍPRAVA
Tepovanie je vždy prvý úkon ešte pred samotným čistením a impregnáciou plastov a leštením okien. Základom pri čistení a tepovaní je povyberať z auta všetko von a odložiť bokom – najlepšie do tašky, ktorú odovzdáte zákazníkovy pri preberaní auta. Nebudete sa zdržovať zbytočným prekladaním vecí v interiéry auta z miesta na miesto.
Návod na použitie – tepovanie auta ručne
Tepovač rozrieďte vodou 1:20 – 1:80 v závilosti od znečistenia.
1, – strop sa tepuje ako prvý – viď TEPOVANIE STROPU
2, – prevysávajte celý interiér vrátane kobercových rohoží, kufra a zadného plata
3, – jemne predstriekajte tepovač rozprašovačom na sedadlá, dverné čalúnenie, podlahu, rohože, kufor a plato
4, – začnite tepovaním vodičovho sedadla od vrchu na dol
Ak máte TEPOVAČ, kefku a špongiu v miske: aplikujte tepovač pomocou tepovacej špongie na sedadlo a zároveň ňou vyšúchajte navlhčenú plochu, ak je špina veľmi zažratá použite aj kefku
Ak máte TEPOVAČ v rozprašovači: aplikujte tepovač rozprašovačom na sedadlo aby bolo dostatočne vlhké a tepovacou špongiou vyšúchajte plochu do čista, ak je špina zažratá použite aj kefku
5, – vlhkosť zo sedadla vysajte vysávačom na vodu
6, – pokračujte rovnakým spôsobom vytepovaním príslušného dverného čalúnenia a príslušnej podlahovej plochy
7, – pokračujte v tomto slede dookola celého auta vrátane kufru a plata
8, – nezabudnite pretepovať aj kobercové rohože – tie sa môžu vytepovať ako prvé a môžu schnúť
9, – po kompletnom vytepovaní si prikrývajte sedadlá sáčkom a venujte sa čisteniu a impregnácii plastov a lešteniu okien
10, – po kompletnom dokončení prác v interiéry vložte do vnútra el. sušiče, dvere privrite a stiahnite okná 5cm aby nedochádzalo k zaroseniu a aby vlhký vzduch mohol z auta unikať. V prípade časovej tiesni auto naštartujte a zakúrte.
Návod na použitie – tepovanie auta extraktorom
Riaďte sa tým istým postupom ako pri ručnom tepovaní len s tým rozdielom ( bod č.4 a č.5 ), že tepovač aplikujte extraktorom a vysávajte vlhkosť z čalúnenia tatiež extraktorom.
Ako správne tepovať auto? Pozrime sa na to krok po kroku
Podľa typu znečistenia môžme zvoliť:
Tepovanie na mokro-tento spôsob zvolíme pri veľmi znečistenom aute. Tepovanie ma 2 fázy.
1 fáza- nástrek čistiaceho prostriedku pôsobenie cca 4 minúty.
2 fáza-opätovný nástrek čist.prostriedku+odsávanie v 1 kroku.
alebo
Tepovanie na sucho-tento spôsob zvolíme pri bežnom tepovaní prebieha jednokorokovo:
1-krokovo pri nástreku čistiaceho prostriedku zároveň odsávame nečistoty.
1. Vysatie interiéru. Keď už ste sa rozhodli, aký typ tepovanie zvolíte, začíname so samotným čistením. Pred každým tepovaním je potrebné vyprášiť koberčeky a dobre povysávať interiér vášho vozidla. Tepovač sa tak bude môcť vrhnúť na to, na čo je ho naozaj treba.
3. Malé koberčeky tepujte mimo auta. Nezabudnite ich ale položiť na pevnú plochu, nie na trávu alebo špinavú zem. Mohli by nasať nečistoty z podložia.
4. Zvlášť zašpinené miesta prejdite strojom viackrát. To je dôležité, najmä ak sa chcete dôkladne zbaviť zápachu v interiéri. Práve výrazné, zažraté škvrny bývajú jeho častým zdrojom. Snažte sa ale, aby ste zvlášť sedačky nepremáčali príliš.
5.Sušenie interiéru. Na konci čistenia bude interiér tak či tak vlhký, nemal by však byť premáčaný. Keby ste predsa len našli miesta, ktoré by boli príliš mokré, osušte ich uterákom alebo suchou handričkou. Určite si do auta nesadajte, kým jeho interiér dobre nepreschne. Mohli by ste v ňom úplne zbytočne narobiť nové škvrny.
Tip 1: Odporúčame pri veľmi znečistenom povrchu tepovanie viackrát zopakovať. Robte nástrek a odsávanie v jednom pracovnom kroku, vtedy bude sedačka rýchlejšie suchá.
Tip 2: Pri každom tepovaní sa odporúča na záver pretepovať auto čistou vodou. Vtedy sa vyplaví z vlákien chemikália-ktorá môže priťahovať špinu späť.
7 tipov na čo nezabudnúť pri tepovaní auta
Auto je nutné pravidelne vysávať a občas i poriadne vytepovať. Niekedy sa však udeje nepríjemnosť, ktorej následky treba odstrániť lokálne a okamžite. Preto vám prinášame tipy a triky, pomocou ktorých sa zbavíte nepríjemných škvŕn či iných kozmetických a hygienických nedostatkov. Vnútro vášho auta tak bude vždy v tip-top forme.
Koberčeky vyčistíte aj ručne
Pamätáte si, ako sa kedysi čistili koberce? Tú istú metódu možno použiť i na čistenie koberčekov z auta. Vyberte ich, uložte na suchý povrch (najlepšie betón alebo asfalt) a dobre povysávajte. Potom na ne nalejte čistič. Môžete si vybrať špeciálny prostriedok na čistenie áut, dobre ale poslúži aj obyčajný saponát na koberce.
Následne koberčeky poriadne polejte vodou – najlepšie je mať poruke hadicu. Mokré povrchy dobre vydrhnite tvrdým kartáčom, obyčajný „ryžák” je na to skvelý. Odporúčame čistiť krúživými pohybmi. Na zvlášť špinavé miesta sa nebojte pritlačiť. Pozor ale, aby ste koberček nepoškodili.
Potom stačí koberce dobre opláchnuť. Keď všetky saponátové bubliny zmiznú, robota je hotová. Už ich len vyvesiť a nechať uschnúť. Keď chcete proces schnutia urýchliť, použite mokro-suchý vysávač alebo koberčeky jednoducho vydrhnite suchou a čistou handrou.
2.Nástrek čistiaceho prostriedku. Nanášajte pomaly tepovacou hubicou čistiaci prostriedok na sedačky. Potom s tepovačom pomaly a dôkladne prejdite každý kúsok koberca i sedačiek. Vymieňajte nástavce, aby ste sa dostali naozaj do každého kúta. Pozor, tepovať treba celý povrch, nielen viditeľne špinavé časti či najvýraznejšie škvrny. Keby ste sa venovali len im, koberce či poťahy by ostali fľakaté, so svetlými miestami v častiach, ktoré ste tepovali.
RADY Z PRAXE: na čistenie bezpečnostných pásov ( hlavne bledohnedých ) si zrieďte tepovač s vodou v pomere 1:5 a pridajte do prípravku aj trochu univerzálneho čističu. Takto nariedený produkt má dostatočnú silu na odstránenie zažratej špiny na bezpečnostných pásoch, ktoré pri čistení vytiahnite na doraz a v časti pri stĺpiku ich zabezpečte proti navinutiu zicherkou.
Pás dostatočne navlhčite rozprašovačom a následne prekefujte tvrdou kefou a pretrite utierkou – proces opakujte viac krát. Zaistené proti spätnému navinutiu ich nechajte aj počas schnutia.