Vysávač pre alergikov

Aký tepovač alebo vysávač pre alergikov 

Vysávač pre alergikov ? Ćo by ste mali vedieť pre kúpou ? Tieto informácie vám pomôžu pri výbere toho správneho vysávača alebo tepovača.

Tieto vysávače pomáhajú eliminovať nielen optické znečistenie všetkých druhov, ale tiež pomáhajú odstrániť neviditeľný prach a mikro častice. To z nich robí veľké obohatenie pre alergikov, ktorí bojujú napríklad s alergiou na roztoče. Modely, ktoré ponúkajú funkciu vysávania s vodou, sú optimálnou alternatívou vysávača pre alergikov. Na čo by ste mali dbať ako alergik pri nákupe vysávača vám vysvetlíme.

Peľová alergia a alergia na domáci prach

Pre alergikov je obzvlášť dôležité mať čo najviac čistého vzduchu, aby sa ťažkosti mohli udržiavať v medziach. Nakoľko vzduch v miestnosti má viac alergénnych častíc ako vzduch na otvorenom priestranstve, je to špeciálna výzva.

Klasické vysávače bez špeciálnych opatrení môžu v prípade alergikov ešte viac zhoršiť príznaky. Odporúčanie denného vysávania sa rýchlo stane ďalším problémom. Počas prevádzky vysávače vytvárajú odpadový vzduch, ktorý sa vháňa do miestnosti. Bez špeciálnych filtrov sa prachové častice zvyčajne filtrujú len z vrecka vysávača. Vzhľadom na to, že toto nemá žiadne mimoriadne dobré vlastnosti, mnohé z alergénnych častíc sa dostanú do ovzdušia a ešte viac ho znečisťujú. Dobre myslené vysávanie vedie tak ešte väčším ťažkostiam.

Navyše väčšina vysávačov má problém, že jemný prach sa usadzuje vo vreciach a blokuje póry. Výsledkom je strata hodnotnej sacej sily. Teplo vznikajúce počas vysávania v jeho vnútre je tiež dokonalým miestom pre huby a roztoče. Ak ste si všimli zvláštny zápach pri vysávaní prachu, je to práve náznak toho.

Vysávač pre alergikov

Vysávač pre alergikov
Vysávač pre alergikov – Thomas aqua

Práca s vodným vysávačom

V porovnaní s ostatnými vysávačmi práca s vodným vysávačom alebo umývacím vysávačom vyžaduje trochu väčšie úsilie. Skutočnosť, že najprv musí byť nádrž naplnená vodou, ktorá musí byť následne aj vyprázdnená, znamená dodatočné pracovné kroky. Táto menšia námaha však nesmie byť pre alergikov prekážkou, pretože výhody jasne prevažujú. Je tiež dôležité poznamenať, že hmotnosť vysávača je väčšia kvôli vode oproti bežnému vysávaču. Pretože väčšina modelov má dobré kolesá pre flexibilné ovládanie, je to len malá nevýhoda pri čistení niekoľkých poschodí.

Po ukončení vysávania a vyprázdnenia nádrže na vodu by ste mali vyčistiť aj zariadenie, aby sa odstránili prachové zvyšky. Môžete to ľahko urobiť napríklad v umývadle. Nádrž pred vložením do zariadenia by ste mali nechať dobre vysušiť.

Najdôležitejšie tipy pre alergikov

Podľa možností vysávajte denne.

Používajte vysávač bez vrecka, najlepšie umývací vysávač alebo vysávač s vodným filtrom.

Pravidelne vetrajte, aby ste vyčistili vzduch v miestnosti.

Na čistenie vzduchu v miestnosti môže čistička vzduchu dosiahnuť aj pozitívne účinky. Niektoré modely, ktoré sú vhodné najmä pre alergikov, nájdete u nášho partnera na Amazone.

Hepa Filter

Ak ste sa už informovali o vysávačoch pre alergikov, mohli ste sa už stretnúť s vysávačmi s filtrom Hepa. Hepa znamená “ High Efficiency Particulate Air „, čo je vysoko účinný vzduchový filter pre malé častice. Ak chcete kúpiť vysávač vhodný pre alergikov, uistite sa, že má filter Hepa. Odvádzaný vzduch z vysávača cez filter Hepa je dokonca čistejší ako vzduch v miestnosti.
Vysoká účinnosť vzduchového filtra zabezpečuje, že filtre Hepa sú veľmi obľúbené. Nielenže sú inštalované vo vysávačoch, ale vykonávajú cennú prácu aj v operačných sálach, laboratóriách a dokonca aj v NASA.

Niektorí výrobcovia používajú svoje filtre pod termínmi ako „Hepa Functional Principle“ alebo „Hepa Similar“. Tieto sú menej účinné. Uistite sa, že zariadenie má pôvodný filter Hepa!

Hepa filtre sú rozdelené do piatich kategórií, E10 až E12 a H13 a H14. Tieto filtre filtrujú 85% v najnižšej kategórii E10 a 99,995% jemného prachu v najvyššej kategórii H14 zo vzduchu. Pre súkromné použitie však nie je absolútne nevyhnutné spoliehať sa na najvyššiu triedu filtra. Bol vyvinutý predovšetkým na profesionálne použitie, napr. v zdravotníctve.

Výhody Hepa filtra

Všetky rôzne filtre Hepa filtrujú jemný prach až do veľkosti 0,1 mikrónu (ekvivalent 0,0001 mm). Na porovnanie roztoče domáceho prachu majú veľkosť medzi 100 a 500 mikrónov, najmenší peľ má 5 mikrónov.

Veľkou výhodou filtra Hepa je, že ho musíte len veľmi zriedkavo vymeniť a po použití ho môžete jednoducho vyčistiť vodou. To šetrí náklady a chráni životné prostredie. Ak je to možné, filter by mala umývať osoba, ktorá nemá žiadne alergie, aby sa predišlo zbytočnému podráždeniu.

Niektoré modely majú ďalšie filtre, ako napríklad postmotorový filter.

Vodné filtre

Bez vreckové vysávače sú už oveľa viac vhodné pre alergikov než modely s vreckami, ale stále existuje riziko, že sa prachové častice uvoľnia do ovzdušia. Nakoniec sa musí naplnené vrecko vyprázdniť a vzniká nebezpečenstvo, že sa prach dostane do vzduchu. To môže rýchlo viesť k nepríjemným symptómom u alergikov.

Pomoc zvládnu vysávače s vodnými filtrami alebo samozrejme pomocou umývacích vysávačov, ktoré majú niektoré z týchto funkcií pri suchom odsávaní. Tieto modely majú nádrž, v ktorej sa zhromažďuje nečistota, podobne ako vysávač. Naplňuje sa však voda, ktorá účinne viaže jemné prachové častice. To nielen zaisťuje dodatočné filtrovanie odvádzaného vzduchu, ale tiež zabraňuje uvoľneniu prachu pri vyprázdnení nádrže. Po upratovaní môžete nádrž jednoducho vyprázdniť do umývadla, WC alebo sprchy. Prach viazaný vo vode sa už nemôže dostať do vzduchu a tak môžete bez obáv vysávať aj keď ste alergik.

Náš tip: Vysávač s filtrom Hepa je optimálnym vysávačom pre alergikov. Vodné vysávače, ktoré môžu byť tiež použité ako umývacie vysávače, sú k dispozícii napr. od značky Thomas.

Tip – Vysávač pre alergikov THOMAS Perfect Air Allergy Pure

Vysávač s ocenením a pečaťou pre alergikov

Pri hľadaní vhodného vodného vysávača alebo tepovača by ste mali dbať na to, aby výrobca nielen reklamoval, že je vysávač vhodný pre alergikov, ale aby to aj dokázal s príslušnými pečaťami alebo oceneniami.

Pri nákupe dbajte na odporúčania nasledujúcich inštitúcií:

Nemecká kožná a alergická pomoc e.V.
Európska nadácia pre výskum alergií (ECARF)

Pri nákupe dbajte na nasledujúce vlastnosti:

Originálny filter Hepa

Mokré a suché vysávanie s vodným filtrom

Odporúčania známych inštitúcií

Populárne vodné vysávače 

Na základe našich prezentovaných kritérií sme vybrali niektoré odporúčané modely:

Thomas AQUA+ Pet & Family

Thomas AQUA+ Allergy & Family

Philips AquaTrio Pro FC7088/01

 

Ak tiež chcete vyčistiť čalúnený nábytok (napríklad pohovku) s novým vysávačom, dávajte pozor na príslušné označenie.

Pre alergikov sú obzvlášť zaujímavé modely Vac & Steam od firmy Bissell. Aj keď tieto nemajú oficiálne odporúčania týkajúce sa alergií, sú vhodné najmä pri alergii na roztoče kvôli ich fungovaniu. Čistenie horúcou parou zabezpečuje zabíjanie alergénnych vajíčok.

Okrem tu uvedených produktov nájdete ďalšie vodné vysávače a tepovače pre alergikov. Stačí sa pozrieť na štítok „Pre alergikov“

Další tip

Bissell Vac & Steam 1977N

 

Zhrnutie výhod a nevýhod umývacieho vysávača:

V kombinácii s filtrom Hepa je ideálny pre alergikov
Pri vysávaní nemá žiadny nepríjemný zápach
Úspora pri bez vreckovom vysávaní
Žiadna strata sacej sily
Vyčistený odvádzaný vzduch
Často vhodné aj na čistenie čalúneného nábytku alebo matracov

Zložitejšia manipulácia
Vodné vysávače sú zvyčajne o niečo väčšie a ťažšie

Vysávače pre alergikov – tipy

Thomas Perfect Air Allergy Pure

Thomas Aqua + Pet & Family

 Thomas Aqua + Anti Allergy

Thomas Aqua + Allergy & Family

Bissell HydroClean Proheat Complete

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Anti-Spam Quiz:

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.