Hľadáte tepovací stroj či tepovač pre domácnosť či profi upratovanie , ale neviete aký si vybrať ? Dáme vám rady , podľa ktorých by ste sa mohli riadiť pri výbere vhodného tepovacieho stroja.
Ak už máte jasnú predstavu , tak si pozrite náš top rebríček najlepších tepovacích strojov – tepovačov.
Najlepšie tepovacie stroje
Na čo je možné ho použiť
Tepovaci stroj je pre domácnosť alebo pre firmu pre čistenie kobercov či sedačiek bezpochyby najvhodnejšou metódou, ktorá nečistotu skutočne odstráni a zároveň aj použitú vodu vysaje a textíliu vysuší.
Koberce v bytoch nie sú natoľko znečistené, aby bolo nutné použiť výraznejšieho mechanického pôsobenia profesionálnych kefových kotúčových strojov. Výnimku tvoria niektoré plyšové jednofarebné koberce.
Tepovací stroj – Extraktor aj v tomto prípade síce koberec zbaví nečistoty, ale opticky koberec vyzerá horšie . Pre kancelárie je extrakčná metóda tiež vhodná, avšak pri dodržaní frekvencie čistenia min. 2 x ročne. Ak je koberec viac znečistený musí sa použiť viac čistiaceho prostriedku a mechanické rozruší kefový stroj a extraktorom sa potom koberec len prepláchne a vysaje.
Ako vybrať tepovací stroj
Dôležité body pri výbere stroja na čistenie kobercov a čalúnenia
1, Veľkosť stroja – obsah nádrží, rozmery, hmotnosť
Tu je dôležité položiť si nasledujúce otázky:
Kde budem čistiť
– či to budú hlavne menšie priestory, ako sú domácnosti, kancelárie, hotelové izby atď., alebo väčšie plochy, ako napríklad vestibuly, zasadacie miestnosti, knižnice atď. Ide hlavne o manipuláciu so strojom.
Nemusíte však mať obavy z toho, že ak vyberiete menši tepovací stroj, prídete o možnosť čistiť väčšie plochy, pretože aj s menším strojom možno dosiahnuť výkonnosti v čistení okolo 60 m štvorcových za hodinu, obzvlášť pokiaľ nie je priestor členitý (len proste musíte častejšie vyprázdňovať nádobu na špinavú vodu).
A naopak s väčším tepovacím strojom možno čistiť aj malé a členité priestory (len ho musíte dopraviť napríklad do tretieho poschodia domu bez výťahu).
Kto bude čistiť
– ak začnem sám a som silný muž, zvládnem (s prihliadnutím na veľkosť čistených plôch) aj väčši stroj , ak bude čistenie prevádzať dievča či žena, ktorá bude preferovať ľahký a menšie stroj, nebude si asi kupovať 50 litrový tepovaci stroj .
Ako budem stroj prevážať
– zmestí sa mi do osobného automobilu, alebo budem musieť kupovať kombi či dodávku (ako je stroj skladný).
Ako budem stroj prenášať
– dá sa prípadne rozložiť na časti, čím by sa rozložila jeho hmotnosť, alebo je konštruovaný ako jeden celok.
Aká je manipulácia so strojom na mieste za prevádzky. Napríklad ako zvládne prejazd cez prah alebo pár schodov.
2, Materiál, z ktorého je vyrobené telo stroja
Uvedomme si, aký má taký tepovaci extraktor vlastne život, neustály prevoz, nakladanie, vykladanie, nosenie, prenášanie a prechádzanie, hadice občas privreté do dverí bytu, domu, auta alebo napríklad výťahu a potom ešte vlastná prevádzka. To znamená, že je potrebné posúdiť, či volený materiál vydrží aj hrubé zaobchádzanie, ktoré ho bezpochyby čaká.
3, Príslušenstvo
Je potrebné si všímať aj či bude potrebná hubica na koberce alebo ručná hubica na čalúnenie. Aký je použitý materiál, či treba nebude mať sklony k lámaniu (nielen odsávacie hubice, ale aj rúrky a kolená).
Rozhodujúca je tu celkové prevedenie hubici , spojok, koncoviek trysiek a ventilov (veľa namáhané časti), materiál musí tú námahu vydržať.
Príslušenstvo patrí k najdôležitejším častiam stroja a záleží na ňom ako sa vám bude pracovať.
V ideálnom prípade nikde nič „nevypadáva “ (ako napríklad hadička s rýchlospojkami) a nikde nič nepreteká (Nie je nič príjemné pracovať s hubicou z ktoré neustále odkvapkáva voda). Príjemná je tiež prítomnosť spätných ventilov, ktoré zabraňujú pretekaniu zvyškovej vody pri ukončení čistenia.
Ďalej ide o pohodlnosť ovládania a vedenie používaného príslušenstva – čím väčší „komfort“ tým menšie námaha. Je tiež potrebné si uvedomiť, že sa s hubicou musím dostať do ťažko prístupných miest, napríklad pod stôl, a tiež ako je odolná proti opotrebovaniu a koľko je schopná odsať zvyškové nečistoty.
4 , Ćerpadlo
Ďalším bodom je: čerpadlo tepovacieho stroja , ktoré čerpá roztok z nádrže, ktorý je potom pod tlakom vstrekovaný tryskami hubica na čistený povrch.
Čerpadlá, s ktorými sa stretávame najčastejšie, môžeme v zásade rozdeliť na vibračné a membránové , existujú aj čerpadlá s inými systémami čerpania, ako napríklad piestovými, ale ako som už spomenul, prvé dva druhy čerpadiel sú používané najčastejšie.
Vlastnosti čerpadla
Čerpadlo je dôležitým komponentom extraktora, a z toho dôvodu sa zaujímajte o výkony čerpadlá a materiály, z ktorých je vyrobené. Dôležitá je tiež jeho ochrana – ak čerpadlo beží a nedochádza k postreku alebo je kvôli vloženým tryskám obmedzený prietok vody, zvyšuje sa vnútri tlak, čo je samo o sebe pre čerpadlo nebezpečné, preto musí mať ochranu proti pretlakovania.
Používa sa buď bypass, kedy vzrastajúci tlak otvorí cestu, ktorá je normálne uzavretá ventilom. Takto uvoľnená cesta umožní vode voľne prúdiť, čím sa tlak v čerpadle zníži. Ďalšou možnou ochranou je tlakový spínač, ktorý pri dosiahnutie určitého tlaku čerpadlo vypne. Ďalej by malo mať tiež tepelnú ochranu proti prehriatiu.
5 , Sací výkon a príkon
Další veľmi dôležitý bod je sací motor. U sacieho motora sledujeme príkon a výkon. Príkon motora je udávaný vo W a jeho podtlak je udávaný buď v mm / H2O, alebo kPa, popr. mbar. tento údaj vypovedá o sile motora, ďalší údaj je prietok vzduchu v l / s, ktorý udáva koľko litrov vzduchu je motor schopný nasať za sekundu. Ďalšie informácií o motore je, koľko stupňov má turbína, čo ovplyvňuje výsledný výkon motora a jeho otáčky .
Venujeme tiež pozornosť tomu, či má motor ochranu proti prehriatiu a ako kvalitné sú ložiská, pretože tie trpia za prevádzky najviac. Je tiež dôležitá informácia, ako je motor konštrukčne chránený pred nechceným nasatím vody, prípadne či je opatrený plavákom, ktorý ho ochráni uzavretím sacieho obvodu.
6 , Prevádzka tepovacieho stroja
Dalším bodom je prevádzka stroja: a tu si môžeme položiť opäť niekoľko otázok.
Ako hlučný je stroj?
Aká je sním manipulácia?
Akým spôsobom vylievam a dopĺňam vodu a ako náročná táto operácia je?
Aká je možnosť dovybavenia ďalším príslušenstvom, má napríklad stroj zásuvku pre pripojenie ďalšieho príslušenstva, dá sa pripojiť nástavec na suché vysávanie kobercov?
Ako zložitá je táto úprava?
Zvládnem prípadne vymeniť sám potrebný náhradný diel?
Umožňuje konštrukcia stroja jednoduchú výmenu či opravu čerpadla?
7 , Servis a náhradné diely
Predposladným bodom je firemný servis – dostupnosť dielov, záručný a pozáručný servis. Tu musím upozorniť, že ak budete kupovať profesionálny extraktor, musia byť tieto služby štandardné.
8 , Cena
… a posledný je cena: v tomto bode je potrebné zvážiť, čo všetko dostanem za svoje investované peniaze.
Avšak pozor! Kupujete svoj pracovný prostriedok, tak to majte na pamäti a znovu si pripomeňte myšlienku profesionálneho čistenia.
Aby toho nebolo málo, ešte upozorním na ďalšie varianty extraktorov, ako sú extraktory s ohrevom a penové extraktory:
Tepovacie stroje – extraktory s ohrevom vody sú buď v jednom celku, alebo ohrev získavame ako doplnkový modul, ktorý sa k extraktore pripojí. Výhodou horúcej vody je to, že zvyšuje účinnosť čistenia.
Penové tepovacie stroje – pena je tu získavaná zmiešaním špeciálneho roztoku so stlačeným vzduchom, ktorý je buď privedený z externého zdroja, alebo ho dodáva priamo integrovaný kompresor.
Čistenie penou má výhodu v tom, že doba schnutia čisteného materiálu je krátka, ale je oproti klasickému čisteniu menej účinná. Tou menšou účinnosťou mám na mysli klasické povrchy, (Existujú totiž materiály, ktoré by voda mohla poškodiť, ale tu sa zaoberáme iba bežným čistením, s ktorým sa stretávame v 95% prípadov).
Chcel by som sa spýtať či treba po skončení tepovania cerpadlo vyprazdnit alebo nechať zavodnene
Dobrý deň
Prepačte , ale ja tepovače nepredávam , takže radšej sa prosim obráďte na konktétných predajcov , ktorí s nimi majú skesenosti a vedia aj poradiť. Tento web služi len na porovnanie resp. výber tých najlepších tepovačov. Ďakujem za pochopenie. s pozdravom Miro.